Přestože ekonomická krize v USA stále prohlubuje nezaměstnanost, počet násilných zločinů ve velkých metropolích klesá. Důvod není znám.

Los Angeles na západním pobřeží a hlavní město Washington DC na východním pobřeží hlásí nejmenší zločinnost za posledních 40 let. Boston, San Francisco a Minneapolis rovněž zaznamenali velmi pozitivní vývoj a New York se zřejmě stal nejbezpečnějším velkoměstem ve Spojených státech.

“Pouhých” 200 vražd v prvním pololetí tohoto roku při přepočtu na počet obyvatel staví New York na první příčku v žebříčku bezpečnosti. Doposud nejmenší množství vražd za půl roku zde bylo zaznamenáno v roce 2007, bylo jich 496, před 17 lety jich však bylo neskutečných 2200.

V Los Angeles klesl počet násilných zabití oproti loňskému roku o 60 na 137 a ve Washingtonu, který byl na počátku 90. letech minulého století zřejmě nejnebezpečnějším hlavním městem, došlo k pouhým 79 vraždám.

Přestože byl předpokládán úplně opačný vývoj, Spojené státy zaznamenávají stejný pokles zločinnosti jako v období Velké hospodářské krize ve 30. letech. Kriminologové a sociologové si lámou hlavu, proč tomu tak je, ale policisté mají jasno: “Každý nám chce spílat, když to jde nahoru, takže si za to přisvojíme zásluhy, když to jde dolů,” komentovala vývoj velitelka policie ve Washingtonu DC Cathy Lanierová.