Více než půl milionové kanadské město Vancouver se potýká s velmi zásadními problémy ohledně bezpečnosti. Ačkoliv to jeho policie přiznala teprve před pár dny, už od poloviny ledna čelí válce gangů.

Proto toto třetí největší město Kanady jde o velmi netypickou situaci a navíc se zde již v únoru příštího roku mají konat Olympijské hry, a proto se jeho představitelé rozhodli zasáhnout proti všem skupinám podílejícím se na organizovaném zločinu velmi tvrdě, aby neztratili pověst města s vysokou kvalitou života a turisté se nebáli přijet.

„Vancouver něčím takovým nikdy nebyl znám, takže co se naší mezinárodní reputace týče, je to problém, a my jej musíme co nejdříve vyřešit,” prohlásil v pátek na tiskové konferenci Gregor Robertson na páteční tiskové konferenci.

Podle informací z kanadských médií jsou boje velmi brutální a svádí je mezi sebou gangy střední velikosti kvůli pozicím na černém trhu s narkotiky, jejichž velká část končí v sousedních Spojených státech.

Přestože se zranění a úmrtí omezují většinou na samotné bojující, není až do vyřešení situace příliš bezpečné do Vancouveru jezdit. I tak je však toto město mnohem bezpečnější než například Mexiko, jehož vláda v poslední době zahájila proti drogovým kartelům velmi tvrdou politiku a ty jí vše nemilosrdně oplácí (mafie v Mexiku ovládla řadu oblastí a v některých kruzích se prý mluví o možném puči).