Turecko, země velmi náruživých kuřáků, už se také připojilo mezi národy, které omezují kouření. Přestože zde tuto legální drogu užívá více než třetina dospělých (mužů dokonce více než 50 %), začal platit od dnešního rána zákon, který zakazuje kouření v restauračních zařízeních.

Turecký premiér Recep Erdogan je zapřísáhlý nekuřákem a zastáncem co nejpřísnějších zákazů v této oblasti. Kuřáci ho dokonce iritují natolik, že před dvěma lety prohlásil, že boj proti kouření je stejně důležitý jako boj proti terorismu. Prosazení nového zákona i přes odpor veřejnosti tedy bylo pouhou otázkou času.

Pokuty pro majitele restaurací, kde by si někdo zapálil a pověřený státní pracovník to zjistil, jsou vysoké – majitelé by zaplatili v přepočtu až 80 tisíc Kč (pokuta pro samotného kuřáka je pokuta jen necelých 1000 Kč).

Restauratéři, kavárníci a provozovatelé čajoven jsou samozřejmě velmi nespokojeni a obávají se nižších zisků. Většina Turků si ovšem myslí, že na menších městech se tento zákaz stejně nebude dodržovat, protože je tam téměř nevymahatelný. Větší pesimisti se naopak obávají, že po cigaretách bude premiér Erdogan rázně postupovat také proti alkoholu, který rovněž nemá rád.