Při posledním velkém výstupu své kariéry chtěl sedmačtyřicetiletý český horolezec z Karviné Věslav Chrząszcz zdolat Mount Everest, nejvyšší horu světa vysokou 8848 metrů. To se mu však nepodařilo. Ve výšce 7027 metrů totiž ve spánku podlehl zdravotním potížím.

Chrząszcz se na Everest vydal se svým kolegou Milanem Pěgřímkem, se kterým lezl velmi často. Konkrétní příčina úmrtí doposud nebyla zveřejněna, ale pravděpodobně šlo o akutní horskou nemoc, která je v takovýchto výškách častá.

“Nad 5300 metrů hovoříme o výškách extrémních, kterým se lidský organismus nemůže přizpůsobit a krátkodobý pobyt v těchto výškách je umožněn jen maximálním dechovým úsilím. K výškovému otoku plic nebo mozku může dojít během několika málo hodin, a jestliže nejsou provedena náležitá opatření – především transport či sestup do nižší výšky, podání kyslíku, uložení do přetlakového vaku, podání léků – je přežití málo pravděpodobné,” řekl médiím o tomto problému Ivan Rotman, prezident Společnosti horské medicíny.

Podle ostravského horolozce a skialpinisty Josefa Lukáše, který předminulý rok jako první na světě sjel na lyžích horu K2, je nutné s něčím takovým počítat: “Samozřejmě, že když vyrážíte na expedici, počítáte s tím, že se může něco takového stát. Člověk si prostě musí dávat bacha, soustředit se a nic nepodcenit.”

Věslav Chrząszcz je už druhým horolezcem z Česka, který letos v Himálaji přišel o život – na konci dubna zmizel při sestupu z Annapurny (10. nejvyšší hory světa) unavený Martin Minařík, když se rozdělil se svou francouzskou kolegyní – ta se do základního tábora s velkými problémy nakonec sama dostala.