Tasmánskému čertu aka ďáblu medvědovitému dnes volně žijícímu pouze v Tasmánii hrozí vyhynutí. Tento dravý vačnatec je znám především díky animovaným filmům Looney Tunes je ohrožen rakovinou tváře, která postihuje jeho tlamu, čenich a krk. Zvířata však neumírají na samotnou nemoc, ale jelikož nejsou schopna přijímat potravu, umírají hlady.

Na seznam ohrožených druhů ho Tasmánie zapsala již minulý rok, Austrálie se připojila tento čtvrtek. Podle odborníků mohou být tasmánští čerti zcela vyhubeni během několika desítek let – za posledních 10 let se prý jejich populace zmenšila o 60 procent.

“Pokud půjdou věci tak jako dosud, můžeme se dočkat jejich vyhynutí během dvaceti až čtyřiceti let,” řekl Hamish McCallum, člen Programu na boj s rakovinou tváře tasmánských čertů.

K tomuto masovému šíření dochází proto, že daný typ rakoviny se šíří infekčně – jde o jeden z pouhých tří druhů rakoviny, které se takto dokážou přenášet. Infekci si předávají čerti pokousáním při bojích o jídlo a o samice.

Ďábel medvědovitý kdysi obýval také australskou pevninu, ovšem vyhynul a to zřejmě již ve 14. století. Dnes se však Austrálie snaží jeho populaci obnovit – ministr životního prostředí Peter Garrett slíbil na výzkum, léčbu nemoci a rozšiřování 10 kolonií 145 zdravých tasmánských čertů chovaných v zajetí dát 7,8 milionů dolarů.

Před necelými sedmdesáti lety byli čerti v Tasmánii považováni za škůdce, dnes jich ve volné přírodě žije již jen 20 až 75 tisíc.