Dovolená by měla být nezapomenutelná, a proto na ní podnikáme aktivity, které běžně neděláme. Pro spoustu Čechů to znamená sportování všeho druhu – nebojíme se potápění ani vysokohorských výstupů, jezdíme na kole, oddáváme se jízdě na raftu a mnoha dalším zábavným činnostem.

Pokud si bez sportovních aktivit nedokážete dovolenou představit, jistě jste se již u své pojišťovny informovali o tom, zda jsou vámi provozované sporty zahrnuty v základním balíčku. Že ne? Měli byste to napravit, možná totiž spadají do některé z příplatkových kategorií.

libria.cz_ergo_cz_01

Kartička zdravotní pojišťovny obvykle nestačí

Někteří turisté se spoléhají na Evropský průkaz zdravotního pojištění neboli EHIC – ten však platí pouze v rámci členských států EU, států z EHS, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku. Navíc vám nebude nic platný v případě, že svým jednáním způsobíte škodu někomu dalšímu. Například když na svahu narazíte do jiného lyžaře a ten si kvůli vám zlomí nohu. V takovém případě by za vás pojišťovna uhradila náklady za léčbu pouze za předpokladu, že jste si u ní sjednali pojištění odpovědnosti.

Rekreační, adrenalinové a extrémní sporty

Co se týče sportování na dovolené, mnoho sportovních aktivit pojišťovny zahrnují do skupiny tzv. rekreačních sportů. Například ERGO pojišťovna jich má v základu více než sto a konkrétně se jedná třeba o cyklistiku, fotbal, horské kolo (nikoliv sjezd!), lukostřelbu či windsurfing.

libria.cz_ergo_cz_02

Kvůli některým aktivitám si však musíte připlatit: pojištění adrenalinových sportů v zahraniční se týká bojových sportů, potápění do hloubky 40 m, vysokohorské turistiky do 5 000 m n. m. a v neposlední řadě i jakýchkoliv sportovních soutěží registrovaných sportovců.

Některé sporty se pak řadí do ještě vyšší kategorie, přičemž hranice mezi adrenalinovými a extrémními může být velmi tenká. Nejvíce si připlatíte za sporty jako alpinismus, parašutismus, spelologie, potápění nad 40 m hloubky či canoying.