Zdá se, že somálští piráti se opět dali do práce. Během posledních 24 hodin unesli další dvě lodě. Jednou z nich byla nákladní loď Ariana, která z Brazílie na Blízký východ převážela sojové boby. “Čtyřiadvacetičlenná posádka sestává kompletně z občanů Ukrajiny. Podle našich informací jsou všichni v pořádku,” prozradil o ní Andrew Mwangura z Východoafrického asistenčního programu pro námořníky sídlícího v Nairobi.

Druhá převážela vozidla OSN. “Unesli jsme loď, která veze průmyslový náklad včetně vozidel bílé barvy s logem OSN. Naši přátelé pronikli na palubu,” uvedl Husajn, mluvší somálských pirátů sidlících v přístavním městě Haradhere.

Somálští piráti tak nyní zadržují nejméně 18 zahraničních lodí.

Zároveň však NATO slaví úspěch, protože v pátek portugalská vojenská hlídka zabránila v Adenském zálivu únosu norského tankeru Kition. Při akci zadržela 19 somálských pirátů se samopaly, granátometem a čtyčmi dynamitovými náloži. Bohužel po konzultaci s úřady je museli propustit, protože nebyl ohrožen majetek či životy portugalských občanů.

Od začátku roku 2009 došlo prozatím v okolí Somálska k téměř 100 útoků pirátů a to i přesto, že se do oblasti přesunují vojenská plavidla mnoha zemí světa, aby tuto frekventovanou námořní trasu chránila.