Městečko Bundanoon v Novém Jižním Walesu se zhruba dvěma tisíci obyvateli se pyšní jední zvlášním prvenstvím. Jako v prvním na světě v něm platí zákaz prodeje balených vod.

“Můžeme nyní s klidem pokračovat v dosažení našeho společného cíle – chceme se stát prvním australským městem, které nebude zatíženo balenými vodami,” řekl iniciátor akce Huw Kingston.

Zákaz si odhlasovali obyvatelé tohoto města a městské obchůdky tak mají nyní zakázáno skladovat i prodávat jakékoliv balené vody. Jako alternativu budou mít lidé v Bundanoonu řadu fontánek rozmístěných po městě, ze kterých se budou moci kdykoliv napít.

Nová vyhláška se však vztahuje pouze na prodej, nikoliv na pití vody z PET lahví, takže se turisté nemusí bát, že by byli za napití popotahováni strážci pořádku. Když si lahev přivezou odjinud, není problém.

K tomuto bezprecedentnímu kroku vedlo místní obyvatele oznámení firmy Norlex Holdings, která měla v plánu místní podzemní vodu vyvážet do Sydney, tam stáčet a posílat ji zpět v lahvích.

Ekologičtí aktivisté jsou samozřejmě nadšeni, protože se podle nich na světě zbytečně spotřebovává kvůli balené vodě nadměrné množství plastů a také pohonných hmot. Faktem, o kterém většina Čechů nemá ani zdání, zůstává, že voda, která většině z nás doma teče z kohoutků, je mnohem kvalitnější než jakákoliv balená voda (dokonce i ty drahé nebyly v testech příliš úspěšné). Nehledě na to, jaké škodlivé látky se do vody z plastu uvolňují ve stopovém množství.