Prezident Srí Lanky Mahinda Rajapaksa pronesl podle očekávání v úterý ráno projev k národu, který oznámil definitivní konec občanské války, kterou vedla oficiální vláda proti separatistické organizaci Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), která v minulosti ovládala severovýchod státu.

Tato válka patřila k jedněm vůbec nejdéle se táhnoucím ozbrojeným konfliktům současnosti. V posledních týdnech však oficiální vláda spustila masivní ofenzivu, která zřejmě celou situaci vyřešila – tamilští tygři jsou totiž prakticky poraženi a ztratili svého vůdce Velupillaie Prabhakarana.

Ti jeho smrt popírají, ale dvě televize již odvysílaly záběry, na nichž skupina vojáků obklopuje mrtvolu velitele Prabhakarana. “Chtěl bych informovat světovou tamilskou komunitu rozrušenou posledními momenty války, že náš milovaný vůdce Velupillai Prabhakaran je naživu a v bezpečí,” uvedl hlavní diplomat LTTE na webu www.tamilnet.com.

Prezident ve své řeči mluvil o tom, že země je po třiceti letech bojů znovu jednotná a osvobozená od terorismu a že je nyní třeba hledat řešení pro mírové soužití přijatelné pro všechny komunity.

LTTE byla založena v roce 1976 a měla za cíl vytvořit na severovýchodě Srí Lanky samostatný tamilský stát, který by vyřešil problémy s diskriminací místních hinduistickým Tamilů buddhistickými Sinhálci, kteří tvoří na Srí Lance většinu. Původně guerillový boj v roce 1983 zesílil a změnil se ve skutečnou občanskou válku. V jistou dobu ovládala LTTE až třetinu ostrova.