Lužické hory, to rozhodně není jen Národní park České Švýcarsko. Toto malebné pohoří České republiky nabízí celou řadu dalších přírodních i historických památek, které rozhodně stojí za vidění. Nemáte rozhodnuto, kam letos vyrazíte na dovolenou? Máme pro vás několik tipů na úžasná místa v Lužických horách a tak i dost inspirace, proč strávit dovolenou právě zde. Podíváme se také na možnosti výhodného ubytování.

Top místa, která musíte vidět

Vaše putování po Lužických horách může začít už v Kamenickém Šenově. Jedná se o malé městečko, které je známé výrobou skla, ale jeho největším lákadlem je Panská skála – jedinečný čedičový útvar, který dobře znáte z pohádky Pyšná princezna. Pokračovat můžete do obce Chřibská, zde nechat auto a vyrazit na zhruba desetikilometrovou procházku na rozhlednu Jedlová. Malou odbočkou, která rozhodně stojí za to, jsou chřibské vodopády.

libria.cz_chalupanahorach_cz_01
Autor fotografie: Miloslav Rejha (User:M.Rejha), Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

 

Další zastávkou na vaší dovolené by se měly stát Jetřichovické skály. Užijete si procházku nádhernou přírodou a okouzlující výhledy do okolí z několika vyhlídek. Jestliže máte rádi historii, navštivte například hrad a zámek Grabštejn, rozsáhlou zříceninu středověkého hradu Oybin (více o ní zde) či pustevnu na skále Sloup. Lužické hory nabízí i několik naučných stezek. Mezi nejpopulárnější patří Hornická naučná stezka Údolí Milířky a naučná stezka okolím Waltersdorfu.

libria.cz_chalupanahorach_cz_02
Stolová hora Oybin; Zdroj fotografie: CC BY-SA 2.5

Ubytujte se na strategickém místě!

Možnosti ubytování v Lužických horách jsou rozmanité. Nachází se zde kempy, penziony i hotely pro nejnáročnější. Ubytování Lužické hory si rezervujte s dostatečným předstihem, o Lužické hory bývá v posledních letech mezi cestovateli velký zájem. Jestliže si chcete atmosféru hor vychutnat plnými doušky a preferujete soukromí, nabízí se ještě jedno místo – je to tato chalupa k pronájmu v obci Jiřetín pod Jedlovou.

libria.cz_chalupanahorach_cz_03

Autor náhledové fotografie: Mirek256 – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0