Peruánská policie nemá u veřejnosti přílis dobrou pověst, ovšem současná ministryně vnitra Mercedes Cabanillas se to rozhodla změnit. Tato tvrdá žena přezdívaná Thatcherová (dle bývalé britské premiérky) připravila návrh zákona, podle kterého bude od policie vyhozen každý, kdo bude brát úplatky a… a tady končí zřejmě všechno pozitivní, co onen zákon přináší.

Dále mají padáka dostat všichni, co se budou účastnit stávek a protestů (či je dokonce organizovat) a co se dopustí nevěry nebo “budou udržovat sexuální vztahy s osobami stejného pohlaví”.

Homosexuálové podle ministryně “svým konáním vyvolávají skandály a poškozují obraz policie”, proto jsou v zákoně zahrnuti také.

Podle Miguela Hidalga Mediny, generálního inspektora peruánského policejního sboru, se čestní a oddaní policisté nemají čeho obávat, ovšem zda tato definice podle něj zahrnuje i homosexuály, není známo. “Disciplína je páteří každé instituce, tím více takové, jakou je národní policie, která je organizovaná, hierarchizovaná, disciplinovaná. A kvůli tomu zde máme tyto změny, které jsou součástí nového řádu,” řekl.

Peruánská společnost není zrovna humanistickým ideálem, ale i tak se veřejnost na tento zákon divá nelibě a probíhá řada debat, zda je zákon vůbec v souladu s ústavou.