Podle ochránců lidských práv organizuje peruánská vláda masakry amazonských indiánů, kteří demonstrují proti zákonům, které jim nepřiznávají právo spolurozhodovat o využívání místní půdy.

Ve skutečnosti tyto zákony jdou nejen proti názoru místních domorodců, ale i proti peruánské ústavě a Konvenci 69 Mezinárodní organizace práce, podle kterých musí být jakýkoliv investiční projekt na území obývaném domorodci s nimi konzultován.

Úmrtí jsou však pravděpodobně na obou stranách – podle vládních statistik při potyčkách zemřelo 22 policistů a 9 civilistů, podle demonstrantů zemřelo dosud 40 demonstrantů a další stovky jsou nezvěstné.

“Říkám úřadům, že by si měly dávat pozor, protože dříve či později vyjdou fakta o tom, co se stalo, najevo,” řekl Ernesto Jara z peruánského Institutu pro právní ochranu. “Mrtvá těla můžete prozatím ukrýt, ale krůček po krůčku se pravda ukáže a pak budou muset reagovat.”

Střety propukly minulý pátek potom, co domorodci na severovýchodě země protestovali a blokovali přitom průjezd po zdejších silnicích i řekách. Armáda se totiž rozhodla zasáhnout a barikády zničit.

Středem sporu jsou dekrety, které vydala vláda díky speciálnímu pověření parlamentem. Ty totiž umožňují do této oblasti expandovat mamutím americkým koncernům v oblasti dřevařského, hornického a energetického průmyslu. Celkově by oblast, kterou by měly dostat k dispozici, podle americké Duke University tvořila 70 procent peruánské Amazonie.