Poselství usmíření a tolerance se rozhodl papež Benedikt XVI. šířit při své misi na Blízkém východě, při které navštíví Jordánsko a Izrael. Na své cestě navštíví několik míst důležitých pro křesťanství: řeku Jordán, Ježíšovo rodiště, v jeruzalémském Chrámu Božího hrobu apod.

V Izraeli bude jeho cílem také rozptýlit kritiku za to, že nedávno zrušil exkomunikaci biskupa, který popírá holokaust. Zřejmě ale nebude mít velkou podporu od izraelské vlády, protože on podporuje vznik samostatného palestinského státu (koexistujícího s tím izraelským), zatímco vláda se vyjádřila proti tomuto řešení konfliktu.

„Podporujeme stát Izrael a naše vztahy s Židy se výrazně zlepšují. Chceme také spravedlnost pro palestinské křesťany, kteří nemají lehký život,” konstatoval kardinál Walter Kasper, který papeže na cestě doprovází. Benedikt XVI. však není první papež, který Izrael navštíví – v roce 1964 se tam podíval Pavel VI. a v roce 2000 Jan Pavel II. (šest let poté, co Vatikán s Izraelem navázal diplomatické vztahy).

Velkou nevoli v Izraeli v poslední době vzbudily též projevy kardinála Renata Martina, předsedy Papežské rady Lusticia et Pax, který Gazu označil za velký koncentrační tábor.