Společnost Mercer i letos připravila žebříček měst, kde je nejdražší žít. Letos se na první místa dostali Tokio a Osaka, dvě japonská města. Moskva, která byla loni první, se nachází až za nimi na třetí příčce.

Do svých statistik zahrnují výzkumníci přes dvě stě různých položek – mimo jiné také ceny za nájemné, jídlo, dopravu či oblečení. Jako konstanta, se kterou jsou ostatní porovnávani, slouží město New York (ceny jsou tedy přepočítávány na americké dolary).

“Mnoho měn a to včetně eura a britské libry vzhledem k dolaru sláblo. To zapříčinilo prudký sestup v pořadí u většiny evropských měst,” zdůvodnila velké změny v pozicích měst členka výzkumného týmu Nathalie Constantin-Métral.

Pohoršila či vlastně polepšila si většina evropských měst. Tradičně drahý Londýn spadl z 3. místa na šestnácté. Praha se dostala z 29. na 79. pozici, Varšava sestoupila z 35. příčky na 113. a britské Glasgow je na 129. místě místo na 69.

Vyskytly se však i vyjímky – Ženeva vystoupala o čtyři místa výše na 4. příčku a Bratislava předběhla hned 15 jiných měst, je třicátá. Výrazná zdražení jsou znát také u měst z regionu Středního východu a Afriky.

http://www.mercer.com/costoflivingpr