Pracovníci Bílého domu chtěli z propagačních důvodů pořídit fotografie prezidentského letadla Air Force One, ovšem udělali to dost nešťastných způsobem.

Nechali Air Force One společně s jedním bojovým letadlem dělat nízké přelety nad New Yorkem, ale neuvědomili si, že po leteckých útocích na věže Světového obchodního centra v září 2001, budou obyvatelé města na něco takového velmi citliví.

Pracovníci Bílého domu o celé věci sice informovali vedení města a další úřady, ovšem neinformovali veřejnost, mezi kterou se začala šířit panika. Během půlhodiny přeletů tak bylo evakuováno hned několik budov. Mluvčí vojenské kanceláře Bilého domu Louis Caldera se za celý incident omluvil a za všechny případné problémy převzal zodpovědnost.

Barack Obama na palubě Air Force One v té době nebyl a nebyl ani v okolí, protože nyní disponuje dvěmi letadly tohoto typu a jedno se tedy od něj mohlo vzdálit.

„Proč chtělo ministerstvo udělat foto přehlídku v místech katastrofy Světového obchodního centra, je mimo mou představivost. Dobrý způsob, jak to nazvat, by bylo nedostatek racionálního úsudku,” prohlásil starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=WbDXgVXHp4U