Velké emoce vzbudil návrh, který zveřejnil kapitán Moussa Tiegoro Camara, jeden ze členů vojenské vlády v africké Guineji. Ten byl pověřen vedením boje s rostoucí kriminalitou a pašováním drog a jeho návrh je v současnosti skutečně bezprecedentní – podle něj by měli být všichni viníci upalováni.

„Žádám vás, abyste ozbrojené lupiče, kteří budou přistiženi při činu, upalovali zaživa. Naše věznice a nápravná zařízení už víc lidí nepoberou, a situace takto nemůže dál pokračovat,” řekl ve středu na mítinku s představiteli hlavní města.

Obhájci lidských práv v Guinei i v celém světě začali proti takovým návrhům zásadně protestovat. „Zneklidňuje nás to. Zákony této země nesmějí být obcházeny za žádných okolností. Zločinci musejí být předáni spravedlnosti a postaveni před soud,” uvedl Thierno Maadjou Sow, předseda Guinejské organizace pro lidská práva.

Současná vojenská junta nesoucí název Národní rada pro demokracii a rozvoj, která je v zemi nyní vládne, se chopila moci v prosinci 2008 po smrti prezidenta Lansany Contého a již tehdy přislíbila, že podnikne razantní kroky proti korupci a obchodu s drogami.