Ostrov Guadeloupe, zámořské území Francie, je turisty velmi oblíbenou oblastí Karibiku. Podle nedávné předpovědi vědců z univerzity v Portsmouthu tento status ztratí, protože jeho pobřeží zpustoší dříve nebo později vlna tsunami.

“Neptejme se, zda tu dojde k jevu tsunami, ale kdy k němu dojde,” řekl o předpovědi geolog Ricard Teeuw. Vlnu až 5 metrů vysokou podle něj způsobí rozlomení sopky na sousedním ostrově Dominika, který je vzdálen pouhých 50 kilometrů.

Onen vulkán nese název Devils Peak (francouzsky Morne aux Diables). Podle geologů není jisté, kdy se jeho část odlomí a spadne domoře, ale je prý nevyhnutelné, že se tak stane. Několik milionů tun zeminy a skály se má utrhnout během příštích sto let, ale může to být klidně již příští týden.

Ke katastrofě pravděpodobně dojde, když se spojí vydatné deště v dané oblasti se silnějším zemětřesením. A vulkán Devils Peak leží v seismicky aktivní oblasti, kde často prší.

Jelikož by vlna ke Guadeloupe dorazila během několika minut, nebylo by zřejmě možné lidi na ostrově řádně varovat. A to je přitom hustě zalidněný místními i mnoha turisty. Předpověď ještě zhoršuje to, že ostrov má většinu pláží velmi širokých pozvolně se svažujících do moře, což způsobuje zesílení účinku tsunami.